2010. június 21., hétfő

Vasi pecsenye dödöllével



by Eszti

Hétvégi ebédnek találtam ezt a receptet. Pecsenyének nem nevezném, inkább egyfajta rántott husi, de nagyon tuti:)!

Hozzávalók:

60 dkg szeletelt karaj
2-3 fej krumpli
2 tojás
liszt
zsemlemorzsa
2-3 fej fokhagyma
1dl tej

bors
olaj

Dödölléhez: 1,5 kg krumpli
liszt

olaj

A húst kilopfoljuk, bedörzsöljük sóval, borssal és zúzott fokhagymával. A krumplit lereszeljük és hozzáadjuk a felvert tojásokat és a tejet. A húst bepanírozuk. Először lisztbe, aztán a tojásos krumpliba, majd zsemlemorzsába forgatjuk. Végül megsütjük.

A dödölléhez sós vízben megfőzzük egészben a megpucolt krumplit. Annyi vizet használjuk, ami épp egy ujjnyira ellepi a krumplikat. Ha megfőtt, ne öntsük le róla a vizet, hanem a krumplit nyomjuk össze a vízben. Adunk hozzá annyi lisztet, amennyit felvesz, hogy egy formázható masszát kapjunk. Ha szükséges adjunk hozzá még sót. A masszából tenyérnyi pogácsákat formázunk (vagy kanállal szaggatunk) és olajban vagy zsírban mindkét oldalát megpirítuk.
Pirított hagymát is tehetünk rá, ha szeretjük. Melegen, frissen finom!

Napsütötte citomos sütemény




by Eszti

Miért napsütötte? Aki olvasta a könyvet és emlészik a receptekre, az kitalálja. Aki nem olvasta annak elárulom, hogy a következő recept a Napsütötte Toszkána című könyvből származik. És tényleg olyan mint a nap! A recept szóról szóra így hangzik:

"Keverjünk össze 1 csészényi teavajat 2 csészényi cukorral; egyesével keverjünk el benne 3 tojást. Addig keverjük, amíg egészen sima nem lesz a massza. Keverjünk össze 3 csésze lisztet, 1 teáskanál sütőport, 1/4 teáskanál sót, és 1 csésze íróval felváltva keverjük el a vajas masszában. A lisztkeverékkel kezdjük és azzal is fejezzük be az adagolást. Adjunk hozzá 3 evőkanál citromlevet és egy citrom lereszelt héját. Teflon tepsiben süssük 50 percig 300 fokon. Fogpiszkálóval ellenőrizzük, hogy készen van-e már.(Mázzal is bevonhatjuk a sütemény tetejét: 1/4 csésze olvasztott vajban elkeverünk másfél csésze porcukrot és 3 evőkanál citromlét.) Díszítsük citromhéj-karikákkal."

Amit jó tudni hozzá szerény véleményem szerint: a világért se süssük 300 fokon, mert elég! Legalábbis az én sütőmben biztos. Én maradtam a jó öreg 180-200 foknál és 40 perc alatt készen lett. Mázat sem raktam rá, mert lusta voltam:)
Csésze helyett én bögréztem, nem tudtam mit ért csésze alatt:)
Valamivel meg lehet bolondítani a tésztát, mondjuk lekvárral vagy csokidarabokkal (elvetemülteknek mindkettővel). És lehet ráfér még egy kis citrom!
Jaa és ebből jócskán lesz ám süti! Piteformában sütöttem. Lett belőle 1db 29 cm-es és 1db 23 cm-es darab. Szóval ha elfelezzük az adagot is lesz kb. 6-8 szelet.

Majd elfelejettem: Tényleg finom!

2010. június 16., szerda

Francia lepény (quiche)


by Eszti


Következik az egyik kedvenc receptem. Majdnem olyan finom mint a franciáknál:) Garantálom nincs olyan ember akinek ne ízlene! És mi a jó benne? Hogy azt rakunk bele amit csak szeretünk.

Kezdetnek jöjjön a quiche lorraine általam készített verziója! Figyelem! A sok internetes recept és jelen esetben én is csalunk! Az igazi quiche lorraine nem tartalmaz hagymát. Történetesen ezt egy kedves elzászi francia ismerősömtől tudom. Neki azért hiszünk nem?

Hozzávalók:

1 csomag fagyasztott vagy hűtött levelestészta
2dl főzőtejszín
20 dkg bacon szalonna
3 közepes fej hagyma
2 tojás
sajt

bors
1/2 teáskanál őrölt szerecsendió

A fagyott levelestésztát felengedem, hogy lehessen nyújtani. Szép vékonyra (kb. 2mm) sodrófával kinyújtom. Aki erre is lusta, használjon előre kinyújtott leveles tésztát, ami általában simán hűtve kapható a réteslap mellett.
A kinyújtott tésztát óvatosan egy sütőpapírral kibélelt piteformába helyezem. Ujjal jól elnyomkodom, hogy minden redőbe beleilleszkedjen a tészta. Felesleges széleket levágom. Villával megszúrkálom az alját (ami egyesek szerint halálos bűn) és bekenem tojásfehérjével. Azért kenem be, hogy ne ázzon majd át a tészta. De nálam valahogy mindig kicsit átázik, de nem ront az élményből. Nincs erre valami tuti módszer???

Ha ez megvan elősütöm a tésztát amíg meg nem pirul picit. Addig van idő elkészíteni a tölteléket. A szalonnát zsiradék nélkül megpirítom. Ha közbe szükséges lehet hozzá önteni olajat. Majd a bacon visszamaradt zsírjában megpirítom a hagymát, amit előtte felkarikáztam. A tejszínt jól elkeverem a tojásokkal, sózom (ne túl sokat a bacon elég sós!), borsozom és jöhet a szerecsendió is.

Az elősütött piteformába belerakom a pirított bacont és a hagymát. Egyenletesen elrendezem, majd nyakon öntöm a tejszínes egyveleggel. Megszórom sajttal a tetjét és mehet a sütőbe kb. 40 percre. Addig kell sütni míg jól meg nem pirul a teteje!

Én vegyes salátával szoktam tálalni. Hidegen és melegen is finom!

Tipp:

A tésztát elkészíthetjük magunk is. A főzni tudók:) linzertésztából készítik (persze nem édesen).
Tölteléknek rakhatunk bele bármit. Az én tippem: brokkoli, pirított sonka és lilahagyma, bazsalikommal. Csupán a tejszínes-tojásos egyveleg közös. No meg a tészta:)
Bon Apetit!