2010. január 31., vasárnap

Paradicsomos pesto-s penne tészta



by Eszti

Ez aztán csalás a javából! Nem sok tudomány és tehetség kell az elkészítéshez, mert a szószt készen lehet venni! De ha nincs időnk, kedvünk vagy energiánk főzőcskézni, ez mindig bejön és nagyon finom, kezdőknek szinte kötelező.

Hozzávalók (4 személyre):
4 bögre száraz penne tészta (1 személyre én 1 bögrét szoktam számolni)
2 üveg paradicsomos pesto (lehet akár spar-os is, hiszen nem olcsó)

Sajt

Forrásban lévő sós vízbe beletesszük a száraz tésztát. 8-10 percig főzzük, de kóstolgassuk mikor jó, az a biztos. Közben egy serpenyőbe öntjük a 2 üveg pesto-t és megmelegítjük. A megfőtt tésztát hozzáöntjük a szószhoz és összeforgatva melegítjük 1-2 percig közepes lángon. Sajttal megszórva tálaljuk, kész is! Ugye milyen gyors!?

Vegetás-bazsalikomos serpenyős krumpli

by Eszti

Nagymamám saját „találmánya” ez a recept, mindig jöhet, hiszen bazsalikom van benne! Köretként, húsokhoz ajánlatos fogyasztani, de elvetemült krumpli- és bazsalikomimádók önmagában is ehetik!

Hozzávalók:
6-7 szem közepes krumpli
Bazsalikom
Vegeta
Olaj

A krumplit héjában megfőzzük. Ha megfőtt leöntjük róla a vizet és hagyjuk langyosra, szinte hidegre hűlni. Majd lehúzzuk a héját és ujjnyi vastag karikákra vágjuk. Nem baj ha egy két szelet eltörik abból lesznek a legfinomabb részek!
A szeleteket olajban aranybarnára pirítjuk egy serpenyőben. Lecsöpögtetjük és megszórjuk vegetával és bazsalikommal (ujjunkkal jól morzsoljuk miközben ízesítünk vele). És így tovább, míg az összes krumplit meg nem pirítjuk! Remélem ízleni fog!

Joghurtban pácolt omlós csirkemell



by Eszti

Egyik kedves barátnőm receptje, ami szerintem nagyon ízletes és egyszerű elkészíteni. Kedvenc fűszereim itt sem maradhatnak el, de ízlés szerint variálhatóak! Sok-sikert hozzá!

Hozzávalók:
Fél kg csirkemell filé
1 pohár natúr joghurt
Tárkony
Bazsalikom
Kakukkfű

Bors
Tojás
Liszt
Zsemlemorzsa
Olaj

A csirkemellet szeletekre vágjuk és kiklopfoljuk, hogy ne legyen nagyon vékony vagy vastag. Majd a csirkeszeleteket sózzuk és borsozzuk. Egy tálban összekeverjük a natúr joghurtot egy-két csipet tárkonnyal (nem kell sok belőle, mert erős íze van), két teáskanál kakukkfűvel és két teáskanál bazsalikommal (nem kell sajnálni). A fűszereket morzsoljuk össze az ujjunkkal miközben adagoljuk, hogy minél aromásabb legyen. A hús szeleteket belerakjuk a fűszeres joghurtba, hogy minden oldalról érje a szósz (kiskanál jó szolgálatot tesz), lefedjük és a hűtőbe rakjuk pihenni minimum 1 órára. Érdemes 2-3 órát is a szószban hagyni, hogy minél puhább husikat kapjunk a végén.
Ha kellően bepácolódtak, panírozzuk be a hús szeleteket és meleg (nem forró) olajba süssük közepes lángon, míg a panír aranybarna nem lesz. Hagyjunk a husin egy kis joghurtos pácot a panírozás előtt, úgy még finomabb. Tetszés szerinti körettel és salátával tálaljuk. Frissen kell fogyasztani, újramelegítve már nem az igazi!

2010. január 27., szerda

Csokis muffin



by Eszti

Muffin jöhet bármikor, főleg ez a csokidarabokkal teli verziója. Az alaprecept egy receptfüzetből való, töltelék lehet bármi! Vigyázat, nem lehet abbahagyni!

Hozzávalók:
25 dkg liszt
2 teáskanál sütőpor
1,5-2 tábla étcsoki
10 dkg cukor (lehet picit több is aki édesebben szereti)
2 tojás
1 pohár natúr joghurt vagy 2 dl tej
0,75 dl olaj
1 citrom héja


Külön összekeverjük a száraz és a nedves hozzávalókat: a lisztet elkeverjük a sütőporral a citromhéjjal és a kockára darabolt csokival. Egy másik tálban elkeverjük a 2 tojást a cukorral, majd hozzáadjuk a joghurtot és az olajat. A két tál tartalmát összekeverjük, de fontos, hogy ne keverjük sokáig, különben száraz lesz a tészta. Kivajazott muffinsütőbe beletöltjük a tésztát és előmelegített sütőben 30-35 percig sütjük 160 fokon. Akkor jó ha egy hústűvel megszurkodjuk és nem ragad a tészta a tűre (a csoki rá fog ragadni mert megolvad:), az természetes). Tejjel igazi csemege!

Zöldségleves gyorsan, egyszerűen, olcsón



by Eszti

Kicsit csalok, mert ezt a levest párom készítette:), de úgy gondoltam megosztom Veletek, hiszen nem bonyolult.

Hozzávalók:
2*350 g fagyasztott leveszöldség (én spar-ban vettem)
Levestészta (bármilyen fajta jó)
2 gerezd fokhagyma
1 leveskocka
olaj
vegeta
bors

A fagyott leveszöldséget olajon kis ideig közepes lángon dinszteljük. Nem kell puhára, csak addig, míg át nem forgatjuk a meleg olajban és engedni nem kezd a fagyott zöldség. Ezután felengedjük vízzel, amíg el nem lepi a zöldséget. Sózzuk, borsozzuk, belerakjuk a leveskockát, felforraljuk, majd kis lángon főzzük (épp csak gyöngyözzön a levesünk) míg meg nem puhulnak a zöldségek. A fokhagymát megpucoljuk és egészben a leveshez adjuk a forrás után. Mielőtt lezárnánk a levest (kb. 10 perccel előtte), belerakjuk a tésztát ízlés szerinti mennyiségben és megfőzzük. A végén a főtt fokhagymát belepasszírozzuk a levesbe, hogy még több ízt adjon neki.

Tipp:
• Ha kész csipkedettet vagy ahhoz hasonló tésztát akarunk a levesünkbe rakni, érdemes a zöldségek után már hozzáadni, mer nehezebben fő meg mint a hagyományos levestészták többsége.
• Ha túl sűrű a levesünk, adjuk hozzá még vizet és hagyjuk ezt is felforrni. Ha úgy érezzük, fűszerezzük még utána.
• Kóstolgassuk a leves levét, így könnyebben eltaláljuk a fűszerek mennyiségét.
• Természetesen friss zöldséggel a legjobb, ha tehetjük készíthetjük azzal is.

Krumplis tészta


-->

by Eszti
Egyszerű hagyományos étel, könnyű elkészíteni, egyedül arra figyeljünk, hogy megfelelő legyen a krumpli és a tészta aránya. Néha még én sem találom el:)

Hozzávalók (4 személyre):
5-6 szem közepes vagy nagyobb krumpli
3-4 fej közepes hagyma
fél csomag kockatészta (lehet fodros kocka is)
4-5 teáskanál pirospaprika
olaj

Megpucoljuk a krumplit, felkockázzuk és felrakjuk hideg vízben főni egy kis sóval. Amíg fő, addig megpucoljuk a hagymát, szintén felkockázzuk és olajon megdinszteljük és kicsit lepirítjuk (de ne nagyon mert még a krumplival és a tésztával is pirulnia kell később). Ezután hozzáadjuk a pirospaprikát úgy, hogy a tűzről félretesszük a hagymát, belekeverjük a pirospaprikát, majd visszatehetjük a tűzre. A megfőtt krumplit hozzáadjuk a hagymához és kicsit pirítjuk közepes lángon. Ezután beleöntjük a megfőtt lecsöpögtetett tésztát is, végül az egészet összeforgatjuk és lepirítjuk, hogy néhol ropogjon a tészta. Úgy finom!
Savanyúsággal vagy tejföllel tálaljuk.

2010. január 26., kedd

Mennyei cseresznye torta mascarpone ágyon csokoládé öntettel




by Eszti

Ennek a tortának a receptjét egy másik gasztroblogon láttam. A recept alapján próbáltam elképzelni az ízeket, nagyon íncsikandónak gondoltam, de alábecsültem valamit, mert sokkal finomabb mint hittem! És szinte bárki el tudja készíteni, hiszen sütést nem igényel! Ízekre fel!

Hozzávalók:
50-60 dkg kimagozott cseresznye vagy meggy
30 db babpiskóta
1 citrom
150 gramm margarin
tej
250 gramm mascarpone
2 csomag vanilíás cukor
porcukor
étcsoki (olvasztani)

Én meggyel készítettem, mivel fanyarabb ízzel jobban el tudtam képzelni a mascarpone és a csoki kavalkádját. A cseresznyét vagy meggyet sütőpapírral kibélelt tepsibe rakom. Ha fagyasztott, akkor kiolvasztom, lecsepegtetem és ezután rakom a tepsibe. Megszórom kis cukorral és margarin vagy vajdarabokat szórok rá. Előmelegített sütőben 10 percig 200 fokon sütöm. Eközben elkészítem a tésztát. A babapiskótákat összemorzsolom, belereszelem a citrom héját. Megolvasztom a margarint, hozzáöntöm a babapiskótához és annyi tejet öntök hozzá amennyit felvesz. Ezt összegyúrom egy formázható masszává és kézzel beleformázom egy kerámia piteformába. Én így nem használtam sütőpapírt. A tésztát minimum fél órára a hűtőbe teszem pihenni.
A Mascarponét összekeverem a vaníliás cukorral és ízlés szerint porcukorral (én nem sokat raktam bele, közbe meg-meg kell kóstolni, hogy jó legyen). Ha kellően lehűlt a tésztánk, megkenjük a mascarponéval, rápakoljuk a teljesen kihűtött meggyet vagy cseresznyét és leöntjük olvasztott csokival. Nagyon finom!

Francia hagyma leves

by Eszti

Ezt a receptet az interneten találtam, kipróbáltam és nagyon ízlett. Szintén gyors és egyszerű, ráadásul nem mindennapi. Legalábbis nekünk magyaroknak nem :).

Hozzávalók:
60 dkg vöröshagyma
2 evőkanál liszt
margarin vagy olaj a pároláshoz
1,5 liter víz
sajt

bors

A hagymát megtisztítom, felvágom félkarikákra. Margarinon vagy olajon megpárolom majd megpirítom kicsit. Hozzáadok 2 evőkanál lisztet, összekeverem a hagymával. Felöntöm vízzel, felforralom és 20 percig főzöm. Sóval és borssal ízesítem. Tálaláskor sajttal megszórom. Kész is!

Penne tészta kapuvári bacon szalonnával mustáros tejszínes szószban

by Eszti

Ez a recept teljesen a sajátom, én és a párom is nagyon szeretjük kicsit pikánsabb íze miatt. Gyors és egyszerű elkészíteni, ideális ha nincs időnk pepecselni a konyhában.

Hozzávalók:
egy csomag kapuvári bacon szalonna (vákumcsomagolt fajta)
3-4 bögre penne tészta
3-4 dl tejszín
sajt
mustár

bors
bazsalikom

A tésztát forrásban lévő vízbe rakom és 8-10 percig főzőm. Én mindig megkóstolom, és ha puha, akkor kész. De fontos, hogy ne főzzük túl!
Amíg fő a tészta, addig megpirítom a szalonnát (olaj nem is kell alá, mert saját zsírjában fog megpirulni). A szalonna ne legyen túl kemény, maradjon viszonylag puha. Majd összekeverem a tejszínt, ízlés szerint mustárral (én általában sokat rakok bele, szeretem ha jól érződik a mustár íze, ezért folyamatosan kóstolgatom), sajttal, bazsalikommal, sóval és borssal. A szószt ráöntöm a pirított szalonnára, összemelegítem és végül beleöntöm a főtt lecsöpögtetett tésztát. Így főzöm még 1-2 percig. Jó étvágyat!

Házi kuglóf




by Eszti
Legelső kuglófom szerencsére igen jól sikerült (túl nagy is lettJ), ezért gyorsan megosztom veletek a receptet, amit az interneten találtam. Kezdők is belevághatnak még ha elsőre bonyolultnak tűnik is.

Hozzávalók (nagy kuglóf formához)
3 tojás sárgája
3-4 dl langyos tej
2,5 dkg élesztő (fél kocka)
3 evőkanál cukor
1 csomag vaníliás cukor
1 citrom
liszt
csipetnyi só
margarin

Első lépésben felfuttatjuk az élesztőt 1-1,5 dl tejjel. Na én már itt elakadtam:) , de megoldottam, hála az internet nyújtotta előnyöknek: 1-1,5 dl tejet langyosra (nem melegre!!!) melegítünk. Ebben egy kávéskanálnyi cukrot keverünk, majd belemorzsoljuk a fél kocka élesztőt és csomó mentesre keverjük. Félre tesszük egy meleg helyre (ne legyen huzat sem), és hagyjuk, hogy duplájára dagadjon (10-15 perc kb.). Ez nagyon fontos, különben nem kel meg a tésztánk sem.

Míg az élesztőnk kel, addig robotgéppel kikeverjük a tojássárgáját a cukorral, sóval és a vaníliás cukorral. Lehet bele kicsit több cukrot is rakni, mert a 3 evőkanál az édesszájúaknak nem lesz elég:). Ha jól „feldagadt” a tejünk, beleöntjük a cukorral elkevert tojáshoz. A megmaradt langyos tejet is hozzáadjuk. A robotgép dagasztáshoz szükséges keverőfejével (csavaros) elkezdjük dagasztani, úgy hogy fokozatosan adagoljuk hozzá a lisztet. Akkor jó a tésztánk ha már nem ragad sem a kezünkhöz, sem az edényhez. Mikor már majdnem jó a tészta, kézzel fejeztem be a dagasztást, hogy jobban érezzem a tészta állagát. Kelesztő tálban (ha nincs, sima tál is megteszi tiszta konyharuhával lefedve) légtelenítve meleg helyen pihentetjük míg duplájára nem dagad (20-30 perc, de lehet egy óra is).

Ha megkelt a tésztánk, téglalap formája kézzel kinyújtjuk. Megkenjük olvasztott margarinnal és megszórjuk porcukorral (ne sajnáljuk) és reszelt citromhéjjal. Feltekerjük, hogy egy hosszú tekercset kapjunk, majd ezt megcsavarjuk (mintha törölközőt csavarnánk, csak finomabbanJ). Kivajazott, kilisztezett kuglóf formába belefektetjük a tésztánkat és így még hagyjuk 20 percig letakarva meleg helyen pihenni, hogy tovább keljen. Ezután sütőbe rakjuk (nem kell előmelegíteni, csak ha már nem akarjuk, hogy tovább keljen) és közepes lángon kb. 40 percig sütjük. Akkor jó, ha tűpróbánál nem ragad rá a tészta a tűre. Ha jól dolgoztunk, egyből kiboríthatjuk a formából. Végül porcukorral megszórjuk a tetejét.

Tipp:

  • úgy vajazzuk ki a formát, hogy minden barázdába jusson, különben csúnyán bele fog ragadni. Ha kivajaztuk, lisztet szitáljunk a margarin tetejére. A felesleget öntsük le róla.

  • Ízlés szerint rakhatunk a tésztába aszalt gyümölcsöt, csokidarabokat, kakaóport, bármit.

Sonkás-lilahagymás-sajtos muffin


by Eszti


Ezt a receptet több sonkás muffin receptből „gyúrtam” össze, saját ízlésem szerint. Vendégek fogadására egy kis bor mellé kiváló. Íme:

Hozzávalók (12 muffinhoz):
1 bögre liszt
1 tojás
2 teáskanál sütőpor
1 pohár natúr joghurt
0,5 dl olaj
2 fej lilahagyma
20 dkg füstölt sonka
füstölt sajt ízlés szerint
bazsalikom ízlés szerint
olaj
margarin

Legelső lépésben apró kockákra vágom a sonkát, majd serpenyőben kicsit megpirítom, de nem szabad, hogy túl piros legyen és kiszáradjon. Amikor elkészült félrerakom kihűlni. A sonka olajában megpárolom a lilahagymát, amit előzőleg félkarikákra szeleteltem. Ha szükséges rakok még hozzá egy kis olajat, hogy nehogy leégjen a hagyma. Mikor elkészült ezt is félrerakom hűlni.
Külön összekeverem a száraz és nedves összetevőket: a lisztet elkeverem a sütőporral, a sonkával, sajttal és a bazsalikommal. Majd külön tálban elkeverem a tojást, a joghurtot, az olajat és ide keverem a hagymát is, mivel olajos. Végezetül a két tál tartalmát összekeverem. Fontos, hogy nem szabad sokáig keverni, mert nem lesz olyan omlós, puha a tészta.
Kivajazott muffinsütőbe kanalazom a masszát, úgy hogy háromnegyedig legyen, de rakhatunk bele kicsit többet is, mert nem lesz olyan magas mintha édes muffint készítenénk.