2012. december 21., péntek

Boldogságos Ünnepeket!

by Eszti

Nagyon boldog karácsonyt és új évet kívánok ezúton minden kedves olvasómnak! És persze kellemes főzőcskézést!

2012. november 26., hétfő

Sült csirke

by Eszti

Egy régi poszt következik, nagy kedvencem. Könnyű elkészíteni, nem macerás, közben lehet mást csinálni! :)


Hozzávalók (4 személyre):
8 db egész csirkecomb (alsó felső egyben)
Sült csirke fűszersó
2-3 gerezd fokhagyma
Bazsalikom
Kakukkfű
Tárkony
Olaj
Víz

A csirkecombokat megmossuk, szükség esetén eltávolítjuk a maradék tollmaradványokat, majd egy tepsibe tesszük. A fokhagymát megpucoljuk és vékony szeletekre vágjuk, bedugdossuk a csirke bőre alá. Kb. 2-3 vékonyabb szelet elég combonként. Ha marad még, akkor rászórjuk a csirkére, finomra fog sülni. A csirke egyik oldalát bedörzsöljük a fűszersóval, majd megszórjuk bazsalikommal, kakukkfűvel és a tárkonnyal. Morzsoljuk szét őket az ujjainkkal, hogy intenzívebb aromát kapjunk. A tárkonnyal vigyázzunk, csak épp hogy rakjunk rá, mert nagyon intenzív íze van! Ugyanezt a műveletet megtesszük a combok másik oldalával is. Jobb szerintem ha a bőrös felével lefelé sütjük először. Öntünk egy kis olajat a csirke alá ( 8 comb esetén 1-1,5 dl elég), ezután 2-3 evőkanál vizet is hozzáadunk, végül lefedjük alufóliával és nagy lángon (190 fokon) sütőben addig sütjük míg a hús puha nem lesz (45-60 perc). Ha megpuhult, levesszük a fóliát és pirosra sütjük minkét felét,  fordítsuk is meg hogy a bőrös fele legyen felül. Pirítás közben néha-néha (10 percenként kb.) locsolgassuk az olajos húslével, hogy ne száradjon ki a husink. Akkor jó, ha jó ragacsos lesz, elfőtt a hús leve és az olajos-pörk marad, no meg a piros husi:)! Tetszőleges körettel és savanyúsággal tálaljuk.

Tipp.: A megmaradt olajat ne dobjuk el, megöntözhetjük vele a köretet vagy remek vacsit készíthetünk: süssünk tükörtojást benne!

2012. november 1., csütörtök

Csokis keksz 1.0

by Eszti

Az alábbi recept egy kedves barátnőmtől származik. Nagyon régen készítettem már, de nem hiányozhat a repertoárból:). Ezt az alapreceptet felturbózhatjuk még extra hozzávalókkal (pl.: citromhéj, mogyoró, stb.). Tejjel fogyasztva az igazi és sokáig eláll!
















Hozzávalók kb. 20-22 nagyobb darabhoz:
30 dkg liszt
20 dkg cukor (lehet kevesebb is)
1 tojás
20 dkg margarin (olvasztva)
1/2 teáskanál szódabikarbóna
1 teáskanál sütőpor
1,5 tábla (150 g) étcsoki apró kockákra vágva

Elkészítése: Keverjük habosra a tojást és a cukrot. Ehhez keverjük hozzá az olvasztott margarint. A lisztet külön tálban keverjük el a szódabikarbónával, a sütőporral és a csokival. Majd a lisztes keveréket apránként adagoljuk a cukros masszához. Nem kell sokáig keverni, csak hogy épp elkeveredjenek.

Majd fél órára a hűtőben pihentetjük. Ezután evőkanállal gombócokat rakunk egy sütőpapírral kibélelt tepsibe. Rakjuk őket egymástól picit távolabb, mert kicsit szétterülnek amikor melegek. A gombócokat lapítsuk kissé le. 180 fokos sütőben 10-12 percig sütjük. Kicsit puhább állagú lesz mikor kész, ezután hagyjuk a tepsiben kicsit kihűlni, majd kivesszük hogy megkeményedjen keksz állagúra.

Megjegyzés: ez az adag nem egy tepsire való, így többször melegítettem vissza a sütőt.

Tipp: karácsonyi készülődéshez rakhatunk bele mézecskalács fűszert is. Azt hiszem ezt ki fogom próbálni:)

Update: legutóbb miután kivettem a sütőből a tepsit, kint hűlt ki a keksz. Közben egy másik tepsivel be is raktam egy adagot. Így is teljesen jó és hatékonyabb!

Próbáld ki a narancsos-diós kekszet is: itt !

2012. október 31., szerda

Mascarponés barackos pite (lepény)

by Eszti

A korábban már posztolt mascarponés meggyes pite alaptésztáját most nem meggyel készítettem, hanem barackkal. Pontosabban barack befőttel. A levét lecsöpögtettem és nagyobb darabokra vágtam a barackokat. Majd a tésztát beleöntöttem a piteformába és belenyomogattam a barack darabokat. Így is nagyon jó! :) Ketten 24 óra alatt megettük az egészet...




2012. október 16., kedd

Saját szárított fűszernövények

by Eszti

Idén először gazdálkodtunk saját veteményes kertben. A paradicsom, cukkini, paprika mellett jutott hely fűszernövényeknek, akik meglepően jól érezték magukat a nem túl tápanyag dús, agyagos földben. Van zsálya, menta, rozmaring, kakukkfű, snidling, bazsalikom. Többször lehetett szüretelni és szárítani is tudtam belőle. Azóta már kaspóban és ládában várják a telet :) (bazsalikomot kivéve). Érdemes piacon vagy kertészetben vásárolni palántát tavasszal, nyáron. A hiper/szupermarketes cserepessel nem érdemes foglalkozni tapasztalataim szerint.

A frissen szedett fűszernövényeket megmostam, lecsöpögtettem majd csokrokban fellógattam a spájzba száradni. Mikor megszáradtak a leveleket leszedtem és kicsi befőttes üvegekbe raktam. De rakhatjuk papírtörlőre is száradni ha van helyünk. Télen jó szolgálatot tesznek.


Tipp: zsálya tea jó megfázás ellen, zsálya fürdő szintén meghűlés ellen jó! Na és fűszernek sem utolsó, mértékkel!

2012. október 15., hétfő

Kakukkfüves tepsis krumpli

by Eszti

Tepsis krumpliból sosem elég, eteti magát rendesen! Szerintem a többség tudja miről "beszélek". Tegnap tepsis krumplit készítettem köretnek. Mondhatni jól sikerült! Most megosztom az én verziómat.


Hozzávalók 3-4 személyre:
   8-10 szem közepes krumpli
   ételízesítő
   kakukkfű
   olaj (elvetemülteknek zsír/pecsenyezsír)

Elkészítése:
Krumplit megpucoljuk és cikkekre vágjuk (8-ba). Kicsit lecsöpögtetjük és tepsibe elterítjük. Ételízesítővel és kakukkfűvel megszórjuk ízlés szerint (krumpli bírja a sót). Kb. 8 evőkanál olajjal meglocsoljuk, ezt követően összekeverjük, hogy mindenhová kerüljön mindenből. 190 fokon (alsó-felső sütés) sütjük kb 45-60 percig. Sütés közben néha összekeverjük. Akkor jó ha megpirult. Legjobb része a leragadt, lepirult rész (de nem égett)!

Tipp: köretnek nagyon jó, turbózhatjuk még bármivel amit szeretünk. Egytálételnek is jó, ha rakunk bele kolbászt, stb.
Én nem akartam túl cifrázni. Olyan jó lett, hogy a sütő is kiverte a főbiztosítékot. Szó szerint:)

2012. október 12., péntek

Rizs mikróban elkészítve

by Eszti

Nos hát mondjuk ki, rizs mikróban elkészítve annak kedvez, aki nem szereti a macerát és a zacskós rizst! De ha őszinte akarok lenni, az elején annyiban macerás a dolog, hogy ki kell tapasztalni, hogy a mi mikrónk teljesítményéhez milyen főzési fokozat és idő szükséges. Egyébként pofon egyszerű a dolog:

Hozzávalók 3-4 személyre:
2 bögre rizs
víz
só vagy vegeta
olaj

Elkészítése:
A rizst beleöntjük egy hőálló tálba (ami befér még a mikróba). 1,5-szer (ne többet!) annyi vizet öntsünk rá, mint a rizs. Sózzuk és picit olajat (1-2ek.) öntünk rá. Ezidáig nagyon könnyű. Ezután sem bonyolult, csak ki kell tapasztalni. Tehát lefedjük a vizes rizst és berakjuk a mikróba úgy, hogy egy pici rést hagyjunk a gőznek. Beállítjuk a mikrót 60%-os teljesítményre (mikrótól függően lehet 80%-is) és adunk neki 18 percet (vagy 20-at mikrótól függően). Start. Ha kész, akkor én meg szoktam kóstolni, nem maradt-e kemény a belseje vagy nem főtt-e szét.

Ha egyszer valaki kitapasztalja, akkor nagy segítség tud lenni!
Ennél mégjobb a mikrózható műanyag rizs főző edény. Olyanom is van, ha nem kell sokat készítenem, tudom ajánlani!

2012. október 7., vasárnap

Gyömbéres kevert

by Eszti

Egyszerű, gyors és finom kevert sütemény receptje következik! A recept a nlcafe blogról származik. Kipróbáltam többször is és bevált!



Hozzávaló egy kisebb tepsihez:
   30 dkg liszt
   Két kiskanál mézeskalácsfűszer
   Egy kiskanál gyömbérpor
   Fél kiskanál  fahéj
   Két kiskanál kakaópor
   Egy kisknál szódabikarbóna
   Egy kiskanál sütőpor
   10 dkg vaj vagy margarin
   Öt kiskanál virágméz
   1.5 dl felforrt víz
   10 dkg cukor
   2 dl tej
   2 tojás

 Elkészítése: 
Összekeverem a száraz összetevőket (liszt, mézecskalács fűszer, gyömbér, fahéj, kakaó, szódabikarbóna, sütőpor, cukor). A margarint felolvasztjuk és belekeverjük a mézet és a meleg vizet. Ezt hozzáadjuk a száraz anyagokhoz. A tojásokat és a tejet összekeverem jól és hozzáöntöm a masszához. Az egészet összekeverjük. De ne keverjük sokáig mert tömött, fojtós lesz a tészta (tapasztalat!). Egy kisebb tepsit sütőpapírral kibélelünk (vagy simán kimargarinozzuk), beleöntjük a tésztát és előmelegített sütőben 160 fokon 35-40 percig sütjük. Tűpróbát végezzünk! Karácsony ízű, és illatú sütemény lesz belőle!

Tálalások megszórjuk porcukorral vagy ahogy az eredeti recept írja rakhatunk rá citromos mázat is.

2012. szeptember 30., vasárnap

Ubisali, azaz uborkasaláta

by Eszti

Tejfölös fokhagymás ubisali jöhet bármikor!!

Hozzávalók 3-4 személyre:
   2 kígyóuborka
   só
   2 nagyobb gerezd fokhagyma
   cukor
   10 vagy 15%-os ecet
   tejföl

Elkészítése:
Az ubikat jól megmossuk és vékonyan leszeljük (V szelővel vagy mással). Ha valaki nem bírja a héját, előtte meg is pucolhatja. Besózzuk (kb. 1-2 mokkáskanál) a leszelt uborkát és hagyjuk fél óráig, hogy levet eresszen. Vizet nem szabad bele rakni! Ezután beszórjuk 3-4 evőkanál cukorral és 2 evőkanál ecettel. Jól összeforgatjuk. Kóstoljuk meg, hogy elég cukros vagy ecetes-é nekünk. Én úgy szeretem ha fele annyi az ecet, mint a cukor. Ha nem jó, pótoljuk ami kell. Én sem mindig találom el elsőre. Nyomjuk bele a fokhagymát is, forgassuk össze és rakjuk be a hűtőbe állni. Így összeérnek az ízek. Ezért ezt érdemes először elkészíteni, hogy ebédre már jó legyen. Tálaláskor tejföllel kínáljuk!

2012. szeptember 26., szerda

Tepsiben sült hús

by Eszti

Nos, sokáig ódzkodtam ennek elkészítésével, magam sem tudom miért. De bátran tudom ajánlani kezdőknek is! Figyelem, nem diétás!

Hozzávalók 3-4 személyre:
8 szelet csont nélküli tarja (legegyszerűbb már eleve így kérni a hentestől)
Fokhagyma

Bors
Disznózsír (olajjal ne is próbálkozzunk, diétázók inkább főzzenek mást:) )

Elkészítése:

A húst besózzuk, borsozzuk mindkét oldalán (dörzsöljük bele). Hagyjuk állni fél -1 órát a hűtőben. Kenjük ki zsírral a tepsit. Fektessük bele a húsokat (lehet szorosan, mert úgyis összemennek kicsit). A fokhagymát pucoljuk meg és vágjuk vékony szeletekre. A fokhagymaszeleteket rakjuk a hús húsra bőven (ha mennyiséget kellene mondani, talán úgy 4-5! gerezd fokhagyma a 8 szelet húshoz). Alufóliával fedjük le a tepsit és 180 fokon süssük kb. 1,5 órát vagy amíg jó puha nem lesz a hús. Utána vegyük le a fóliát és süssük picit pirosra. Én úgy szeretem ha szétomlik, olyan puha és piros, de ez ízlés dolga.

Tipp: Ha az elején rakunk még a húsra 2-3 evőkanálnyi zsírt, akkor annyi zsírja lesz, amiből jut még zsíros kenyérnek is :)

Köretnek én a krumplipürét ajánlom, picit meglocsolva a husi zsírjával...

2012. július 19., csütörtök

Cukkini fasírt bazsalikommal és rozmaringgal, avagy cukkini fasírt 2.0

by Eszti

A korábban már posztolt cukkini fasírt recept következik picit másképpen. Mert nem lehet megunni...!



Hozzávalók 10-12 darabhoz (2-3 főre):
1 normál méretű cukkini
2 tojás (spórolósok rakhatnak bele egyet is)
zsemlemorzsa
1 kis marék friss apróra vágott bazsalikom
2-3 teáskanál apróra vágott friss rozmaring
10-12 dkg reszelt füstölt sajt

bors
olaj

A cukkinit meghámozzuk, levágjuk a 2 végét. Félbevágjuk és kanállal kivájjuk a szivacsos magos részét. Majd nagy lyukú reszelőn lereszeljük (ehhez nagyobb darabokra vághatjuk az előkészített cukkinit, hogy könnyebb legyen megfogni). A lereszelt cukkinit besózzuk (kb. 1-2 teáskanál), kézzel összekeverjük és hagyjuk állni míg levet nem enged (kb. fél-1 óra elég). Ezután jó!! alaposan kinyomkodjuk. Hozzáadjuk a tojásokat, a fűszereket és a sajtot. Majd borsozzuk ízlés szerint. Összegyúrjuk kézzel és annyi zsemlemorzsát rakunk bele, amennyitől kényelmesen formázható és nem esik szét. Maréknyi lapos pogácsa formára alakítjuk és olajban kisütjük, míg mindkét oldala piros kérget nem kap.
Ehetjük hidegen és melegen is, köretnek, önmagában, mártogatósnak, ahogy kedvünk tartja! Én a hideg verzióra szavazok, tejfölös mártogatóssal...!

2012. július 10., kedd

Gyors curry-s csirke

by Eszti

Egyszerű egytálétel, és tényleg hamar megvan.



Hozzávalók (3-4 személyre):

70 dkg csirkemell filé
4 dl főzőtejszín (költségkímélőbben: 2dl főzőtejszín + 3/4 pohár tejföl + 3 ek. tej)
1 ek. currypor fűszer

bors
rizs (főzve)
3-4 ek. olívaolaj vagy napraforgó olaj

A csirkemellet felkockázzuk kb. 2x2 cm-es falatokra (vagy ki hogy szokta). Az olajon puhára sütjük kb. 10-15 perc alatt (ha kell pótoljuk az olajat). Közben megsózzuk. Lényeg, hogy ne száradjon ki a hús, pirítani nem is szükséges. Közben megfőzzük a rizst sós vízben. Utána külön tálkában a tejszínt jól kikeverjük a curryvel, sózzuk, borsozzuk (én megszoktam kóstolni és színre legyen sárgás). A kész csirkéhez hozzáadjuk a tejszínes curry-s egyveleget és forrástól számítva közepes lángon még pár percig (3-5 perc) főzzük, kevergetés mellett. Ezután a tejszínes husihoz mehet hozzá a főtt rizs. Jól összekeverjük és 1-2 percig főzzük, közben kevergetjük. Kész is.

Tipp: a curry felét (vagy egy részét) felválthatjuk Ázsia fűszerkeverékkel is.

Friss bazsalikomos paradicsom saláta

by Eszti

Mikor nem volt otthon semmi salátának való, sem bolti savanyúság, akkor készítettem ezt a végtelenül egyszerű salátát.


Hozzávalók (2 személyre):

3-4 db paradicsom
6-7 db normál méretű friss (tényleg friss!) bazsalikom levél
Olivaolaj
Esetleg kis sajt kockázva

A paradicsomokat megmossuk és szeletekre vágjuk. A zöldjét kivágjuk. A bazsalikom leveleket is leöblítjük, lecsöpögtetjük és felaprítjuk. A paradicsomszeletekre fél-egy evőkanál olívaolajat locsolunk, megszórjuk az aprított bazsalikommal és hozzáadjuk a sajtkockákat (ha van otthon). Én nem sóztam, de ez ízlés dolga. Ezen kívül úgy turbósíthatjuk, ahogy nekünk tetszik. Én önmagában is nagyon szeretem, nemcsak salátának.

2012. június 16., szombat

Kínai csirke tanulságokkal

by Eszti



Kínai büfés kedvencem a mézes szezámmagos csirke. Elszántam magam, hogy itthon elkészítsem, a talált recept (nosalty) egyszerű volt. De az eredmény mégse lett számomra meggyőző. Íz ügyileg viszonylag rendben volt, de a megjelenésével voltak problémáim. A recept jó, csak nekem kellenek a részletek... Levontam a tanulságokat. Íme:

Hozzávalók 3-4 személyre: 

70 dkg csirkemell filé
6 evőkanál liszt
3 evőkanál étkezési keményítő
1 tojás
víz
1 evőkanál étolaj
fél csomag sütőpor

ketchup
méz
szójaszósz
őrölt erős paprika
szezámmag

Elkészítése:
A csirkét darabokra vágjuk. Én itt követtem el azt a hibát, hogy tényleg falatnyira vágtam. Nagyobbra kell szerintem, hogy kiadja magát. Ezután besózzuk a csirkét. Közben összekeverjük a lisztet, a keményítőt, a tojást, az étolajat és a sütőport, annyi vízzel, hogy sűrű masszát kapjunk. Sózzuk is ízlés szerint. A masszába belekeverjük a csirke"falatokat". Majd külön tálban összekeverjük a ketchup-ot, a mézet, a szójaszószt és a paprikát. A masszás csirkét bő olajban kisütjük. Itt követtem el a második hibát: az olajban túl összekevertem miközben sült és lejött a bunda több helyen. Tehát süssük bő, jó meleg olajban, amíg picit nem kap színt és lapáttal forgassuk ha kell, ne keverjük. Ha kisült rögtön forgassuk bele a mézes szószba, majd rakjuk hőálló tálba. A harmadik hibám, hogy először a szezámmagba is beleforgattam. Nem jó. Annyi ragad rá, hogy élvezhetetlen lesz. Inkább szórjuk meg a végén, ne forgassuk bele. Ahogy készülnek az adagok úgy szórjuk meg inkább mindig. Nem kell rá sok mag.
Köretnek rizst, természetesen.

2012. május 16., szerda

Már megint egy békönös penne

by Eszti

Saját "kutyulmány", az a jó benne, hogy azt rakok bele amit szeretnék...


Hozzávalók 3-4 személyre:
   jó 3/4 zacskónyi penne tészta (fél kilósnak)
   4 dl zsírosabb tejszín
   20 dkg szeletelt bacon
   1 nagy fej lilahagyma (vagy 2 közepes)
   10-12 szál újhagyma
   só
   bors
   szerecsendió
   esetleg sajt a tetejére (én elhagytam)

Elkészítése:
A bacont csíkokra vágjuk és zsiradék nélkül megpirítjuk (se ne ropogjon, se ne legyen túl lágy). Külön tálkában félre tesszük. Ennek a zsírjában megdinszteljük a félkarikákra vágott lilahagymát és a karikákra vágott újhagymát (zöldjét már nem). Picit lepiríthatjuk, hogy édeskés legyen az íze, de ne égessük meg (nekem sikerült picit odakozmálni). A tejszínt összekeverjük villával, hozzáadjuk ízlés szerint a sót (bacon is sós!), borsozzuk és kb. 1 tk. szerecsendiót (én kóstolgatom mikor elég intenzív nekem az íze, de a sóval vigyázzunk). Közben kifőzzük a tésztát sós vízben. A bacont és a hagymákat összekeverjük a fűszeres tejszínnel és felfőzzük, amíg be nem sűrűsödik kicsit. Végül hozzáadjuk a megfőtt, lecsöpögtetett tésztát. Pár percig kevergetve melegítjük a szószos tésztát. Sajttal is megszórhatjuk a végén. Kész is!

Nem diétás!!! Jó étvágyat.

2012. május 10., csütörtök

Vadas krumpligombóccal

by Eszti

Ez a vadas recept a mamámtól származik, mi nagyon szeretjük. Biztos van ennél kifinomultabb változata is, de nekünk így jó ahogy van!:)

Hozzávalók 4 személyre:
   8 szelet hús (nem muszáj vadhús, lehet karaj, pulyka vagy marha is)
   3-4 nagyobb sárgarépa
   2 nagyobb fehérrépa
   1 közepes vöröshagyma
   10-15 darab egész bors
   3 db egész babérlevél
   só
   3 ek. liszt
   mustár
   cukor
   citromlé
   1 kicsi tejföl
   
Hozzávalók krumpligombóchoz 4 személyre:
   kb. 50-60 dkg régi krumpli
   só
   1 tojás
   liszt
   olaj

Elkészítése:
A szeletelt húsokat feltesszük főzni a sárgarépákkal, fehérrépákkal, hagymával, babérlevéllel és a borssal. Annyi vízben főzzük amennyi szószt szeretnénk a végén, de ne túl sokban mert akkor nem lesz elég intenzív az íze ennyi zöldségtől.Azután sózzuk ízlés szerint.

Ha megfőtt a hús (omlósra) és a zöldségek is puhák, kivesszük a húst és a babérleveleket és a többit botmixerrel jó alaposan összepürésítjük. Ügyeljünk, hogy egész borsok se maradjanak. Ezután rántást készítünk a 3 ek. liszből és olajből, pici cukrot (1-2 tk.) is tehetünk bele, ami karamellizálódik, majd berántjuk a szószunkat. (Nálam megesett, hogy a forró rántástól kifröccsent a szósz kicsit, ezért óvatosan keverjük bele.) A berántott szószt forraljuk 1-2 percig, kevergetjük. Tegyünk bele mustárt, amit kóstolással lehet eltalálni, hogy mennyit (kb. 1-2 ek.). Ezután hozzáadjuk a tejfölt is. Ezzel is összeforraljuk a szószt. Megkóstoljuk és ha nem elég édeskés akkor pici cukrot adjunk hozzá, ha nem elég savanyú akkor citromlevet adjunk hozzá. Utána is sózhatunk. A húst visszatesszük a mártásba és így főzzük még 5 percig kb.

A krumligombócokhoz feltesszük főzni a krumplikat jó sós vízben. Ha megfőtt, meghámozzuk és krumplinyomóval simára törjük (már eleve lehet pucolva és darabolva is főzni). Várjunk míg langyosra hűl, különben túl sok lisztet vesz majd fel. Ha már langyos, akkor ütünk bele 1 tojást és fokozatosan adagoljunk hozzá lisztet. Kezünkkel gyúrjuk, addig amíg nem ragad hozzá. Ezután gombócokat formálunk (én ping-pong labda nagyságúakat szeretem). Ha kész az összes nyers gombóc akkor kicsit olajos, jó forrásban lévő vízben megfőzzük őket. Több részletben csináljuk, nehogy összeragadjanak a gombócok. Akkor jó, ha feljönnek a víz tetejére és még egy-két percig forraljuk. Ha kész az első adag, hőálló tálba rakjuk, pici olajat öntünk rá, hogy ne ragadjanak össze. Fedjük le, nehogy kihűljenek a tálalásig.

Ne feledjünk közben kóstolgatni és ha úgy érezzük, nekünk még nem elég édes vagy savanyú, akkor fűszerezzünk utána. Jó étvágyat!


2012. május 7., hétfő

Sonkás-lilahagymás-brokkolis lepény (quiche)

by Eszti

Ez a recept az egyik kedvencem, akár kicsiben muffin-sütő formákban is elkészíthető vendégeknek. Tölteléknek igazából azt rakunk bele, amit szeretünk csak a tejszínes-tojásos összekötő "anyag" az állandó, no meg a tészta (ami lehet leveles vagy omlós sós tészta). Lsd. korábbi bejegyzésben (francia lepény).


Hozzávalók:
   1 csomag leveles tészta
   2 fej közepes méretű lilahagyma
   25 dkg sonka
   20-25 dkg sajt
   fagyasztott vagy friss brokkoli (fél fej bőven elég)
   olívaolaj (vagy napraforgó)
   2 dl zsírosabb főzőtejszín (20%)
   3 tojás
   tojásfehérje (ennek a sárgáját hozzácsaphatjuk a 3 tojáshoz)
   1 (nem púpos, nem lapos) nagyobb mokkáskanál szerecsendió
   só
   bors

Elkészítése:
A sonkát olívaolajon megpirítjuk (bacont is használhatunk annak pikánsabb az íze, ilyenkor nem kell zsiradék alája). Ennek a zsiradékjában megpirítjuk a lilahagymát is. Ha szükséges pótoljuk az olívaolajat. A brokkolit szétszedjük apróbb darabokra (lsd képen). Ha fagyasztott akkor kiolvasztjuk és lecsepegtetjük.

A leveles tésztát kinyújtjuk kb. akkorára, hogy belepje a lepényformát és a széleit se felejtsük el belekalkulálni. A lepényformába sütőpapírt rakunk, erre jöhet a kinyújtott tészta. Belelapogatjuk a formába. Villával megszurkáljuk az alját. Tetejére ismét sütőpapírt rakunk és sütőgolyókkal "vakon" sütjük. A sütőgolyók helyett használhatunk kemény nyers babot pl. A lényeg hogy megakadályozza a tészta felpúposodását. Így sütjük elő a tésztát kb. 15 percig 160 fokon.

Ha elősütöttük a tésztát, kivesszük a golyókat és a felső papírt. Bekenjük felvert tojásfehérjével és visszarakjuk sülni még kb. 5-10 percig. Erre azért van szükség, hogy a tészta ne igya be a töltelék nedvességét.

Közben a tejszínt összekeverjük a felvert tojásokkal. Sózzuk, borsózzuk és szerecsendiózzuk. Ha a tésztát kivettük, picit hagyhatjuk langyosra hűlni (én nem szoktam) és belerakjuk egyenletesen a sonkát, lilahagymát, brokkolikat. Majd leöntjük a tojásos, tejszínes öntettel. Tetejére bőven rakunk sajtot. 160 fokon 40 percig sütjük.

Tálaláskor hagyjuk hűlni picit, forrón nem érvényesül úgy az íze. Akár "hűtőhidegen" is ehetjük. Köretnek salátát javasolok valamilyen öntettel.
Íme:

2012. május 4., péntek

Mascarponés meggyes pite (inkább lepény)

by Eszti

Ezt a receptet egy másik blogon találtam csak a saját ízlésemre formáltam. Ezúton is köszönet érte! Nekem nagyon bevált, nagyon könnyű elkészíteni és nagyon finom! Eddig pozitív visszajelzéseket kaptam azoktól, akik megkóstolták!



Hozzávalók egy piteformához:
   16,5 dkg liszt
   16,5 dkg cukor
   1 csomag vaníliás cukor
   5 tojás
   1 doboz mascarpone (250 g)
   12,5 dkg tejföl (3/4 doboz kb.)
   magozott meggy vagy más gyümölcs

Elkészítése:
Ha nem akarunk vele bajlódni, mindent keverjünk össze a gyümölcsön kívül. Ha nem vagyunk magunkban biztosak, akkor a tojásokat keverjük ki simára a cukorral és a vaníliás cukorral. Keverjük hozzá a mascarponét és a tejfölt. Ezután kisebb adagokban adagolhatjuk hozzá a lisztet.

Kivajazott és kilisztezett formába öntjük (ha kerámia formánk van nem is muszáj, ha tapasztalatból tudjuk, hogy nem ragad le) majd beleszórjuk egyenletesen a lecsöpögtetett, óvatosan kinyomkodott meggyet (vagy más gyümölcsöt). Picit belenyomkodhatjuk a tésztába. Előmelegített sütőben kb. 40-50 perc alatt elkészül 160 fokon (alsó-felső sütőfunkción vagy légkeverésen is).

A tészta állaga nem piskótaszerű, hanem "tejespite" szerű lesz. Jó étvágyat hozzá!

2012. május 1., kedd

Cukkini fasírt (tócsni ha úgy tetszik)


by Eszti

Cukkinis fasírt gyorsan egyszerűen! Vigyázat előfordulhat, hogy a héjától picit kesernyésebb íze lesz, ezért meg is hámozhatjuk a cukkinit.



Hozzávalók 6 darabhoz (2 személyre):
2 db bébi cukkini
1 gerezd fokhagyma
Bors
2 tojás
Reszelt sajt
Zsemlemorzsa
Olaj
                Zsálya vagy petrezselyem, stb.

Elkészítése:
A cukkinit megmossuk és nagy lyukú reszelőn lereszeljük. Megsózzuk, hagyjuk állni. Majd (jól!) kinyomkodjuk a levét. Hozzáadjuk a sajtot, a tojásokat, a zúzott fokhagymát és annyi zsemlemorzsát amennyitől formázható lesz. Borsozzuk. Ízesíthetjük zsályával vagy petrezselyemmel, stb. Pár perc alatt kisütjük lapos pogácsa formában. Papírtörlőre rakjuk. Melegen vagy hidegen is ehetjük.

Köretnek vagy mártogatósnak kiváló!

Lasagne

by Eszti
Sok-sok idő után íme egy recept tőlem is! Ígérem mostantól aktívabb leszek!


Hozzávalók 4 személyre (kistepsire):
Kb. 9 darab lasagne tésztalap
1-2 fej hagyma
12-15 dkg rama vagy vaj + kikenéshez
3-4 dl tej
őrölt szerecsendió
3-4 evőkanál finomliszt
Sajt
70 dkg darált hús
4 kicsi sűrített paradicsom
Oliva olaj
Oregánó
Bazsalikom
Elkészítése:
            A hagymát apróra vágjuk és megdinszteljük. A darált húst ezután beletesszük a hagymához és puhára főzzük, kicsit le is piríthatjuk. Közben sózzuk ízlés szerint. Ha szükséges öntünk hozzá pici vizet. Ha átfőtt a hús belerakjuk a sűrített paradicsomokat és fűszerezzük bőven oregánóval és bazsalikommal. Ha kész félre rakjuk. Ezután elkészítjük a besamel mártást: A margarint felmelegítjük  és hozzákeverjük a lisztet majd ezt felöntjük a tejjel és felfőzzük állandó keverés mellett. Akkor jó ha nem túl sűrű, de nem túl híg a besamel. A végén sózzuk és rakjunk bele szerecsendiót. Közben a tésztalapokat megfőzzük sós picit olajos vízben. Ha megfőtt kiterítjük őket egyenként egy tiszta konyharuhára.
            Kivajazunk egy tepsit. Elsőként lefektetjük az első réteg tésztát (3 darabot). Erre öntjük a besamelt, majd a darált húst, aztán sajtot és még egy réteg tésztát. Így folytatjuk amíg el nem érünk a végére. Sajt legyen a legutolsó réteg. Sütőben 180-200 fokon kb. 40 percig sütjük (amíg a sajt meg nem pirul).